Glaucus atlanticus – ślimak, drapieżnik, kanibal i złodziej

Kiedy przypadkiem trafiłem na zdjęcie Błękitnego Smoka, po raz kolejny doznałem tego przyjemnego zaskoczenia – „Kto by wpadł na to, że istnieje zwierzę o takim wyglądzie?” Potem zacząłem o nich czytać… Drapieżniki. Kradną komórki parzydełkowe innych zwierząt i czynią je własną bronią. Kanibale – nawet w trakcie seksu próbują odgryźć sobie penisy. Czyli kreatury.

Glaucus atlanticus

Glaucus atlanticus
źródło: tapeta National Geographic [link]

Glaucus atlanticusźródło: Wikipedia

Glaucus atlanticus
źródło: Wikipedia

Mały – do 3 cm – glaucus atlanticus żyje w ciepłych, słonych wodach całego globu. Bez większych możliwości poruszania się, dryfuje niesiony prądami po powierzchni oceanów. Nie pływa sam. Jest członkiem grupy wspólnie podróżujących z prądami organizmów, zwanej ‚Błękitną Flotą’. W jej skład wchodzą głównie rurkopławy, z których chyba najbardziej znany jest żeglarz portugalski. To właśnie on i jemu podobne organizmy stanowią główny pokarm drapieżnych ślimaków żyjących w flocie, w tym niebieskiego smoka.  

Żeglarz portugalski (Physalia physalis) - prawdopodobnie na zdjęciu jest mały osobnikźródło: Wikipedia

Żeglarz portugalski (Physalia physalis) – prawdopodobnie na zdjęciu jest mały osobnik
źródło: Wikipedia

Żeglarz przypomina wyglądem meduzę, ale w rzeczywistości jest kolonią współpracujących organizmów, unoszących się na wodzie. Część z nich tworzy pęcherz długi do 30 cm, z wystającym grzebieniem, dzięki któremu żeglarz płynie popychany przez wiatr. Inne tworzą np. układ trawienny, czy macki długie nawet na 10 do 50 metrów, wyposażone w komórki parzydełkowe. Niewielkie organizmy, które otrą się o sieć macek, zostają sparaliżowane i zjedzone.

Nie wiadomo, jak właściwie (jeśli w ogóle) smok się porusza. Wyczuwa ofiarę, rejestrując związki chemiczne w wodzie. Nie wydaje się, aby był w stanie do niej szybko podpływać. Prawdopodobnie drapieżnik i ofiara (też drapieżnik) zderzają się przypadkowo, niesieni prądami i wirami.

Ale kiedy już niebieski smok znajdzie się przy rurkopławie – wtedy robi się ciekawie. 

Żeglarz portugalski i atakujące niebieskie smokiźródło: wspaniała strona ARKive, polecam, więcej zdjęć [link]

Żeglarz portugalski i atakujące niebieskie smoki
źródło: wspaniała strona ARKive, polecam, więcej zdjęć [link]

Glaucus odgryza ostrymi, chitynowymi zębami duże kawałki ciała. Nie kończy na niegroźnych fragmentach. Kąsa też macki żeglarza, odporny na ich paraliżujące użądlenia. Nie trawi jednak komórek parzydełkowych: przenosi je przez własne ciało na końce pierzastych wyrostków. Tam pozostają, nadal zdolne do działania, służąc jako skradziona broń. Ślimak potrafi wyszukiwać najgroźniejsze komórki parzydełkowe i gromadzi ich tyle, że może użądlić mocniej od samego żeglarza portugalskiego. 

Kiedy glaucus atlanticus już sobie poje, może mu przyjść ochota na odrobinę rozmnażania. Jak wszystkie ślimaki jest hermafrodytą – posiada narządy rozrodcze męskie i żeńskie. Ale nie zapładniają same siebie. Podczas jednego zbliżenia z innym ślimakiem pełnią zarówno rolę męską, jak i żeńską. Ich organy rozrodcze znajdują się w jamach z boku ciała. Jest tam więc penis – jeden z relatywnie najdłuższych w świecie przyrody. Penis smoków jest kremową rurką i może być dłuższy niż ich ciało. Musi tak być, ze względu na pierzaste ‚skrzydła’ stwarzające spory dystans między kopulującymi zwierzętami. Zaaobserwowano Smoki próbujące zjeść penis drugiego ślimaka w trakcie stosunku! Owszem, wiadomo że są kanibalami i kiedy trafi się okazja, dziabną pobratymca… Ale żeby tak w ramach gry wstępnej?

Glaucus atlanticus z widocznym penisemźródło: Flickr, autor Taro Taylor [link]

Glaucus atlanticus z widocznym penisem
źródło: Flickr, autor Taro Taylor [link]

Glaucus atlanticus - taki mały słodziakźródło: nieznane

Glaucus atlanticus – taki mały słodziak
źródło: nieznane

Źródło: Sea Slug Forum

Google pokaże wam wiele zdjęć smoka. Polecam zdjęcia użytkownika paulhypnos na Flickr [link]

Morskich ślimaków nagoskrzelnych mamy ponad 3 000 gatunków, w szalonych kształtach i kolorach. Chcesz zobaczyć ich więcej? Kliknij i zajrzyj do galerii Kreatur.

 

Podobał Ci się post? Kreatury są na Facebooku. Jeśli chcesz w ten sposób dowiadywać się o nowych postach, polub stronę KREATUR.

 

Reklamy