Świńskie tyłeczki latające w głębinach

Naukowcy, którzy odkryli to maleństwo, postanowili je nazwać Robakiem Świńskim Tyłkiem. Bo kojarzy im się z tyłkiem. Nie wiem. Mi się kojarzy z czymś innym. Ale taka nazwa by nie przeszła. Nawet po łacinie.

Chaetopterus pugaporcinus, czyli Robak Świński Tyłek. Od tyłka… znaczy od tyłu.
Autor: Karen Osborn, MBARI

Łacińska nazwa to Chaetopterus pugaporcinus, jej drugi człon dosłownie znaczy “wyglądający jak zad świni”. Opisany został przez Karen Osborn i współpracowników w 2007 roku, choć inni naukowcy z MBARI (Instytut Badawczy Akwarium Zatoki Monterey) widywali go wcześniej. Ciekawe, jak to było: płyniesz sobie w batyskafie albo sterujesz automatyczną łodzią podwodną. I nagle ekran wypełniają różowe pośladki. Jak klatka z filmu porno. Jaka była by twoja pierwsza myśl? Jeśli komuś zbiera się na pieszczoty, należy pamiętać, że Latające Pośladki (to inna nazwa) jest wielkości orzeszka laskowego i żyje u wybrzeży Kalifornii, na głębokości od 900 do 1200 m. 

Część przednia Latających Pośladków
Autor: Casey Dunn

Wiemy bardzo mało o Świńskim Zadku (chyba że ktoś z was ma świeższe informacje). Skąd taki wygląd? Wszystkie robaki z tej rodziny mają segmentowane ciało. Ale ten ma środkowe segmenty rozdęte tak mocno, że pozostałe są ściśnięte i sprasowane, układając się we wzór przypominający… Naprawdę, czy tylko ja widzę w tym coś innego niż świński tyłek? W każdym razie, dzięki takiej morfologii Chaetopterus pugaporcinus może swobodnie unosić się w głębinach. Prawdopodobnie żywi się tzw. morskim śniegiem, którego jest tam pod dostatkiem. Śnieg to cząstki organicznej materii, opadające z wyższych warstw wody. Martwy plankton, odchody, itp.  Tyłeczek wydziela śluz… ehm… Wydziela śluz, który tworzy wokół niego chmurę. Taka “sieć” jest często używana przez zwierzęta właśnie do wyłapywania śniegu. To by wyjaśniało, czym się żywi. 

Poza tym niewiele pewnego możemy o Świńskim Tyłeczku powiedzieć. Bardzo różni się od innych robaków z rodziny Chaetopterus. Ich dojrzałe formy żyją przyczepione do dna. Nie wygląda na to, że Tyłeczek to forma dojrzała. Oprócz radykalnie odmiennego trybu życia i wyglądu, brak mu narządów rozrodczych. Może być larwą, larwy tej rodziny pływają. Ale są 5 do 10 razy mniejsze. Póki co, Tyłeczek pozostaje okryty tajemnicą.

Autor: Karen Osborn, MBARI

 

 

Podobał Ci się post? Kreatury są na Facebooku. Jeśli chcesz w ten sposób dowiadywać się o nowych postach, polub stronę KREATUR

 

Źródło:

http://www.mbari.org/news/homepage/2007/pworm.html

Reklamy