Analne inwazje, orgie w jelicie i zęby w odbycie. Czyli Ryba Perłowa.

Co może wyjść z wymieszania naszej tendencji do antropomorfizacji, lekko prostackiego poczucia humoru i szaleńczego bogactwa natury? Opowieść o rybie, która lubi na noc włamać się do czyjejś – a co tam, napiszę to – dupy.

Pearlfish

Ryba Perłowa

Jeden z ładniejszych ogórków morskich. Autor: Richard Link [link].

Jeden z ładniejszych ogórków morskich. Autor: Richard Link [link].

Strzykwy. Oceany są ich pełne. Obłe worki pełzające powoli po dnie, filtrujące muł i piach w poszukiwaniu pokarmu. Niektóre gatunki bajecznie ubarwione. Inne to brzydale, często przypominające to, co zostawił na chodniku pies podczas spaceru. Wielkości od 1 do 200 cm. Ze względu na ten wygląd zwane morskimi … ogórkami. Mówi się, że są to właściwie układy pokarmowe powleczone „skórą” – z przodu otwór gębowy zasysający piach i co się nawinie, z tyłu inny otwór do wiadomych celów. Pomiędzy nic interesującego.

Nieszczęsne ogórki spodobały się rybom perłowym – grupie gatunków niewielkich ryb z rodziny Carapidae. Są to ryby o lancetowatym kształcie, zwykle mierzące kilka centymetrów, ale są też półmetrowe gatunki. Nie posiadają łusek i są często przeźroczyste. Tam, gdzie żyją, np. na lagunach, panuje często kryzys mieszkaniowy. Płaskie, piaszczyste dno porastają kępkami jakieś wodorosty, dające niewielkie schronienie przed drapieżnikami. Ciężko o lokum, choćby tymczasowe. Sprytne rybeńki wymyśliły sobie (czytaj oczywiście: miliony lat ewolucji doprowadziły do … eh, antropomorfizacja), że aby ukryć się przed drapieżnikami, najlepszym miejscem będzie wnętrze strzykwy. Gdy uznają, że to odpowiednia pora (dla nich, nie dla strzykwy) podpływają do jej odbytu. Odpowiedni koniec ogórka rozpoznają, a jakże, po węchu. Wciskają swoje cienkie ciało do środka, aby spędzić kilka godzin w bezpiecznym wnętrzu obszernego układu trawiennego strzykwy. Zastanawiam się … Ten brak łusek … Czyżby miał ułatwiać penetrację? Można by pomyśleć, że śluz, którym pokryte jest ciało ryby, jest już wystarczającym lubrykantem.

Strzykwa która zaraz doświadczy nowych doznań.  Z serii BBC Great Barrier Reef.

Strzykwa która zaraz doświadczy nowych doznań. Z serii BBC Great Barrier Reef.

Bez komentarza. Z serii BBC Great Barrier Reef.

Bez komentarza. Z serii BBC Great Barrier Reef.

Czasami rybka wwierca swoje ciało poczynając od głowy. Często wybierają jednak inną technikę, zwłaszcza gdy strzykwa wyczuje ich obecność i zaciśnie zwieracze. Przykładają głowę do zamkniętego odbytu, zginają swoje ciała w pół tak, aby koniec ogona ustawić przy głowie i  czekają. Czekają, aż wylot układu trawiennego się otworzy – wtedy wciskają gwałtownie ogon, a za nim resztę ciała. A odbyt się otworzy, prędzej czy później. Bo strzykwa oddycha przez odbyt. Pewnie ma to jakiś sens. Na pewno większy niż gadanie polityków o organizacji Igrzysk w Krakowie.¹

Jeśli rybka jest za duża i nie mieści się w strzykwie, to może wystawić główkę z odbytu jak… Nie wiem, chciałem coś o kukułce z zegara, ale chyba nie pasuje.

W środku, ryba perłowa może, chyba w przytulnej atmosferze, spędzić kilka godzin, zrelaksowana i z dala od drapieżników. Prześpi się, a następnego dnia wyruszy w poszukiwaniu pokarmu (małe stawonogi). Ogórkom morskim zdaje się to nie przeszkadzać, a ryba dużo zyskuje. Jest to więc relacja zwana komensalizmem. Niektóre gatunki nie są jednak tak uprzejmymi gośćmi. Gdy zrobią się głodne, posilą się wnętrznościami biednej strzykwy. Skubną tu i ówdzie, ale z jakiegoś powodu ich ulubionymi flaczkami są gonady, czyli narządy rozrodcze. Niby nic wielkiego dla strzykwy, potrafi zregenerować organy wewnętrzne. Polska nazwa ogórków wzięła się stąd, że zaatakowane przez drapieżnika zwierzę wyrzuca przez odbyt część swoich wnętrzności, z których część wyrosła specjalnie w tym celu. Tak dla zmyłki. Potem może je zregenerować. W każdym razie rybka perłowa się zrelaksuje, może podje. Niektóre gatunki wolą towarzystwo, spraszają, urządzają orgietkę (serio – kopulują), a potem żłobek… Gospodarz nic nie poradzi.

Chociaż… Są strzykwy, które mają wokół otworu odbytu sugestywne, kolcowate wyrostki, których funkcja jest nam nie znana. Nie mamy pojęcia, po co one się tam znajdują. Możliwe, że są to – proszę, spróbujcie potraktować to poważnie – zęby, mające powstrzymać analną inwazję. A może nie, może ponosi nas fantazja, gorączkowo próbująca wytworzyć ciekawą opowieść?

Odbyt strzykwy numer 5, autor Klaus Stiefel

Zęby analne, z galerii ‚Odbyty Strzykw’, odbyt numer 5, autor Klaus Stiefel

Dlaczego te słodkie rybeńki zwane są perłowi? Otóż różne ich gatunki upodobały sobie, poza strzykwami, również inne morskie stworzenia: jeżowce, rozgwiazdy, małże. Zanim ryby perłowe zostały sklasyfikowane przez naukę, pod koniec XIX wieku, ktoś odnalazł jedną z nich w produkującym perły małżu. Martwe zwierzę było pokryte już masą perłową.

 

Przypisy:

¹ Tak, ma. Kiedy pochłania się wielkie ilości wody podczas filtrowania, zasysany muł przeszkadza w oddychaniu. Zatem  strzykwa oddycha na wylocie, przez odbyt.

 

A teraz …Chcecie zobaczyć jak ryba perłowa penetruje odbyt ogórka morskiego? Naprawdę? Filmy:

Ryba perłowa w akcji – w naturze, nie w akwarium – została pokazana w 2 odcinku serii BBC ‚Great Barrier Reef’. Film do obejrzenia na ich stronie:

BBC Great Barrier Reef

Tutaj można posłuchać jednego z twórców zdjęć:

A tutaj jeszcze inny film:

Tutaj film z piękną, szklistą rybą perłową z akwarium w Indonezji:

 

Link do galerii odbytów, bo czemuż by nie (spokojnie, to tylko strzykwy):

Galeria Klaus Stiefel, Flickr

 

Podobał Ci się post? Kreatury są na Facebooku. Jeśli chcesz w ten sposób dowiadywać się o nowych postach, polub stronę KREATUR.

 

Bibliografia, czyli garść linków anglojęzycznych:

Tekst naukowy 1

Tekst naukowy 2

Artykuł na WIRED

Strona pasjonata, więcej na temat stworzeń zamieszkujących strzykwy

Jak zwykle świetne REAL MONSTROSITIES o strzykwach generalnie