Gąsienice jak klejnoty (lub żelki) – Jewel Caterpillar

Jeśli kiedykolwiek twe serce zabiło mocniej na widok żelkowego misia Harribo, spodobają Ci się te gąsienice – pełzające, kolorowe klejnociki z rodziny ciem Dalceridae. Chociaż co do ich walorów smakowych informacji brak. 

Jewel Caterpillar Acraga coa - Gerardo Aizpuru, Project Noah

Gąsienica gatunku Acraga coa. Autor: Gerardo Aizpuru

Jewel Caterpillar - Andreas Kay, Flickr

Inny gatunek z rodziny Dalceridae. Autor: Andreas Kay

Poznajcie Dalceridae – rodzinę ciem licząca 84 gatunki. Znaleźć je można w Ameryce Południowej, Środkowej i na południu Stanów Zjednoczonych. Pierwszy powyższy egzemplarz jest najprawdopodobniej dumną (a jakże, z takim wyglądem) larwalną formą gatunku Acraga coa. Wszystkie gąsienice z tej rodziny znane są potocznie jako jewel caterpillars – czyli ‚gąsienice klejnoty’. Nie dogrzebałem się nigdzie polskiego określenia. Nazywane są też slug caterpillar – slug to ślimak bez muszli, jak np. pomrowce. 

Wszystkie gatunki łączy ciało pokryte galaretowatymi, przeźroczystymi guzkami. Mają różnorodne ubarwienie, które może kojarzyć się z jadowitością, ale biologom nic nie wiadomo o tym, by były trujące. Mimo to wygląda na to, że i tak nie są najprzyjemniejszym posiłkiem, a to właśnie ze względu na te żelowate wyrostki. Niejaki Pan Marc Epstein umieścił pechową gąsienicę na szkiełku i zaprosił do zabawy trochę mrówek. Te i owszem, pomacały antenkami biednego żelka, ale raczej odchodziły niezainteresowane. Jeśli jednak któraś zdecydowała się dobrać do gąsienicy, szybko odbiegała zniechęcona, aby wyczyścić się z oblepiającego ją śluzu. Wygląda na to, że mrówki po prostu nie mogły przebić się przez warstwę przeźroczystej substancji do soczystego mięska. Poza tym guzki bardzo łatwo odpadają, więc jeśli drapieżnik się w nie wgryzie, gąsienica może odpełznąć – czasami zaskakująco szybko – gdy niedoszły oprawca próbuje pozbyć się lepkiego żelu ze swoich szczęk, żuwaczek, czy czym tam akurat dysponuje. Być może – badacze jakoś nie poświęcili im za wiele uwagi i brak nam danych obserwacyjnych.

Pora poznać formę dorosła Dalceridae Acraga coa. Nie jest to ćma, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w naszych okolicach. Proponuję zacząć produkcję maskotek 😀

Ćma Acraga coa - Andreas Kay, Flickr 01

Ćma Acraga coa. Autor: Andreas Kay

Ćma Acraga coa - Andreas Kay, Flickr 02

Ćma Acraga coa z góry. Autor: Andreas Kay

Ćma Acraga coa - David Brownell, WTB 02

Ćma Acraga coa. Autor: David Brownell

Ćma Acraga coa - David Brownell, WTB 01

Ćma Acraga coa. Autor: David Brownell

 

Dwa filmiki z gąsienicami:

https://www.youtube.com/watch?v=IaQzsqezaSE

https://www.youtube.com/watch?v=hxRJ3chTqEs

 

Więcej zdjęć:

Project Noah

Zdjęcia Andreasa Kay na Flickr

Obszerne, choć słabej jakości, archiwum gąsienic biologa Dana Janzen

 

Źródła:

http://blogs.scientificamerican.com/observations/2012/05/09/the-biology-of-the-translucent-jewel-caterpillar-the-nudibranch-of-the-forest/

http://bugguide.net/node/view/323473/bgref

 

Podobał Ci się post? Kreatury są na Facebooku. Jeśli chcesz w ten sposób dowiadywać się o nowych postach, polub stronę KREATUR.

 

 

Reklamy